ZOBACZ KODY JEDNOSTEK ZHR

PODARUJ SWÓJ 1%

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej uzyskał status organizacji pożytku publicznego w 2004 roku.

Od kwietnia 2004 roku ZHR jest Organizacją Pożytku Publicznego. Dzięki temu możesz przekazać nam swój 1% podatku. Nie musisz nic wpłacać na nasze konto. Wystarczy, że w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce podasz dane naszej Organizacji tj. nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

ZWIĄZEK HARCERSTWA RZECZYPOSPOLITEJ
KRS 0000057720

By wpłata trafiła do konkretnej drużyny, hufca, czy szczepu, należy w rubryce CEL SZCZEGÓŁOWY podać właściwy KOD JEDNOSTKI.

3 KROKI DO WSPARCIA ZHR

1. Sprawdzasz, czy możesz przekazać 1%
Możesz przekazać 1%, jeżeli wypełniasz PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38 lub PIT–OP

2. Wypełniasz rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym
Rubryki „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” nie da się pominąć.

3. Składasz PIT
Gotowe! Twój 1% trafi na konto ZHR i wesprze działania realizowane przez tysiące harcerek i harcerzy. Dziękujemy!

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Jak przekazuję 1% w 2020 r.?
W 2020 r. (drugi rok z rzędu) podatnicy dostają wypełnione PIT-y dzięki usłudze Twój e-PIT. Mogą je weryfikować i uzupełniać – w tym wskazywać OPP. Mogą też nie zrobić nic i nie zostaną za to ukarani.

Usługa Twój e-PIT dotyczy deklaracji PIT-37 i PIT-38. Podatnicy mogą wskazywać nowe OPP w swoich zeznaniach elektronicznych lub pozostawiać stare (wskazane w latach ubiegłych).

Jeśli w latach ubiegłych nie wskazywaliśmy żadnej OPP, a w roku 2020 r. nic nie zrobimy z naszym PIT-em, to NIESTETY NIE PRZEKAŻEMY 1%. Urząd skarbowy nie ma kompetencji, żeby wskazać OPP za nas.

Dla chętnych jest nadal możliwość wysłania do urzędu skarbowego PIT-a papierowego. Również w zeznaniu papierowym możemy wskazać OPP.

więcej: Informacja Ministerstwa Finansów o przekazywaniu 1%

2. Czy mogę wskazać konkretny cel, na który przekazuję swój 1%?
Tak, służy do tego rubryka „Informacje uzupełniające” w formularzach PIT. By część podatku trafiła do konkretnej drużyny, hufca, czy szczepu, należy w TEJ rubryce podać właściwy KOD JEDNOSTKI. O taki kod należy zapytać bezpośrednio harcerkę lub harcerza, którzy zarządzają daną drużyną, hufcem, szczepem czy chorągwią.

3. Czy na jednym formularzu PIT mogę przekazać swój 1% więcej niż jednej organizacji?
Nie. Jeżeli natomiast wypełniasz więcej niż jeden formularz PIT (np. jeden w związku z przychodami z pracy, jeden w związku z dochodami z papierów wartościowych), możesz przekazać 1% z każdego formularza na inną organizację.

4. Czy emeryt lub rencista może przekazać 1%?Tak, ma nawet dwie możliwości. Może samodzielnie wypełnić PIT–37 na podstawie PIT–u, który przysyła ZUS, albo po prostu wypełnić specjalny PIT (PIT–OP), w którym wskaże jakiej organizacji pożytku, chce przekazać 1%.

5. Czy 1% jest darowizną?
1% to nie darowizna! Przekazując 1% decydujemy, że część naszego podatku, który i tak musimy zapłacić, zamiast do skarbu państwa trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego.