9 maja odbył się VIII Bieg Piastowski na trasie Kruszwica – Inowrocław. Półmaraton o długości 21,097 metrów rozpoczynał się o godzinie 10.00 pod Mysią Wieżą w Kruszwicy, a kończył się na Stadionie Miejskim w im. Inowrocławskich Olimpijczyków  w Inowrocławiu. Półmaraton ukończyło około 700 osób. Wygrał Bogdan Semynowycz z Ukrainy z czasem 1:04:50. Wśród kobiet najlepsza była jego rodaczka Daria Michałowa z czasem 1:18:21.

Pierwszym inowrocławianinem, który pokonał trasę okazał się Rafał Mokrzycki, który z czasem 1:21:16 zajął 21 miejsce. Wśród inowrocławianek najlepszy czas miała Anna Nowakowska (1:28:31), przebiegając linię mety jako 68.

Najlepsi zawodnicy biegów młodzieżowych i półmaratonu odbierali nagrody m.in. z rąk najwybitniejszej polskiej lekkoatletki i siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej – Ireny Szewińskiej, Jerzego Skuchy – Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, inowrocławskiego olimpijczyka – Edmunda Borowskiego oraz Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i Burmistrza Miasta i Gminy Kruszwica  –  Dariusza Witczaka.

W ramach VIII Biegu Piastowskiego odbyły się II Otwarte Mistrzostwa ZHR w Półmaratonie, w których wzięło udział 16 uczestników. A oto klasyfikacja:

Harcerze – kobiety
1.   Aleksandra Cieślak, Poznań, 02:03:04
2.   Anna Kotarba, Wrocław, 02:10:55

Harcerze – mężczyźni
1.    Mikołaj Milecki, Bydgoszcz, 01:35:52
2.    Jan Rakusa – Suszczewski, Warszawa, 01:44:31
3.    Jakub Marzyjanek, Inowrocław, 01:45:10

W biegu wzięli jeszcze udział:

Marcin Orłowski Poznań
Michał Gadowicz Wrocław
Michał Apanowicz Bydgoszcz
Piotr Sztybór Płock
Filip Grudzień Ciechocinek
Mateusz Butkiewicz Bydgoszcz
Włodzimierz Kozłowski Inowrocław
Wojciech Smolak Bydgoszcz
Michał Pankiewicz Bydgoszcz
Sebastian Binder Bydgoszcz
Paweł Pankiewicz Bydgoszcz

Nagrody uczestników II Otwartych Mistrzostw ZHR w Półmaratonie wręczał Jakub Nowak: mistrz Polski AZS w półmaratonie w 2014, wicemistrz Polski w maratonie 2:06:56 – Maraton Warszawski 26.04.2015 r. Podharcmistrz instruktor Ursynowskiego Hufca Harcerzy „Rawicz”.

Kilka słów o zwycięzcach:

• Aleksandra Cieślak – drużynowa 5 Poznańskiej Gromady Zuchowej „Wesołe Ptaszki”
  • Anna Kotarba – hufcowa 2 Dolnośląskiego Hufca Harcerek „Strumień”, studentka 5 roku matematyki na Politechnice Wrocławskiej
  • Mikołaj Milecki – drużynowy 10 Bydgoskiej Drużyny Wędrowników „Widmo”,  student 1 r. prawa na Uniwersytecie im M. Kopernika w Toruniu
  • Jan Rakusza-Suszczewski – hufcowy Ursynowskiego Hufca Harcerzy „Rawicz”
  • Jakub Marzyjanek – Inowrocław

WP_20150511_001