Druhny i Druhowie! PILNE – zmiany w zasadach wystawiania faktur od 01.01.2020!

W związku ze zmianą przepisów skarbowych dotyczących paragonów fiskalnych i faktur, od 1 stycznia 2020 roku nie można uzyskać faktury VAT na podstawie wcześniej wystawionego paragonu, na którym nie widnieje numer NIP kupującego (czyli NIP ZHR Kuj-Pom 556-27-61-824).

Co musimy wiedzieć i zrobić?

  1. Musimy poinformować sprzedawcę o tym, że na zakupiony produkt/produkty potrzebujemy faktury (lub paragonu z numerem NIP) jeszcze przed dokonaniem zakupu (płatności).
  2. Jeżeli w danym momencie sklep nie może wystawić faktury ani paragonu z numer NIP, oznacza to, że nie możemy zrobić w tym sklepie zakupów.

Faktura uproszczona!


Przypominamy, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami VAT, paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy (czyli NIP-em ZHR Kuj-Pom 556-27-61-824), stanowi tzw. fakturę uproszczoną, równoważną ze zwykłą fakturą.

W przypadku takich paragonów (z NIP nabywcy czyli NIPem ZHR Kuj-Pom 556-27-61-824), aby potwierdzić zakup, nabywca nie musi dodatkowo występować o wydanie zwykłej faktury VAT. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.  

Jaki numer wpisać do ZIHERa?
Do systemu ZiHeR wpisujemy numer wydruku zaznaczony na grafice kolorem czerwony oraz datę z paragonu jako datę wydania dokumentu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie paragon_jako_faktura_uproszczona.jpg